HAm???????? ????a.(Eurokinissi-??Ï??? Å?Éi

Διευκρινήσεις από το υπουργείο Εσωτερικών ζητά η ΚΕΔΕ αναφορικά με την εφαρμογή των όσων προβλέπει η νομοθετική διαδικασία που δρομολόγησε η Κυβέρνηση, για την επίλυση του ζητήματος των συμβασιούχων στην καθαριότητα των Δήμων, καθώς είναι πολλά  τα ερωτήματα που θέτουν οι δήμοι της χώρας.

Συγκεκριμένα ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης με επιστολή που απέστειλε στον υπουργό Εσωτερικών ζητά άμεσα επίσημες διευκρινήσεις για τα εξής πέντε ερωτήματα που προκύπτουν, μετά και την εξέταση τους από τη νομική υπηρεσία της ΚΕΔΕ:

  1. Να διευκρινισθεί αν με την διαδικασία της παραγ.2 του άρθρου 24 τα Δημοτικά Συμβούλια, υπό τις συγκεκριμένες προϋποθέσεις που θέτει νόμος, υποχρεούνται να προβούν σε απασχόληση του συνόλου των ήδη εργαζομένων με συμβάσεις έως 7/6/2017 ή μέρος αυτών, λαμβανομένου υπ’ όψιν ότι με τις προηγούμενες νομοθετικές διατάξεις είχε δοθεί η δυνατότητα αριθμός των συμβάσεων αυτών να καλύπτεται και από άλλες πηγές εσόδων των Δήμων, πλην των ανταποδοτικών.
  2. Στην περίπτωση κατά την οποία τα Δ.Σ. πρέπει να αποφασίσουν να αποδεχθούν το σύνολο των ήδη απασχολουμένων και μέχρι 31/3/2018, οπότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία πρόσληψης του τακτικού προσωπικού, να διευκρινισθεί από ποια έσοδα θα καλύπτονται οι συμβάσεις, το κόστος των οποίων υπερβαίνει το ύψος των ανταποδοτικών τελών;
  3. Πριν τη σύναψη των συμβάσεων της παρ.2 υποχρεούνται οι Δήμοι να καταγγείλουν τις συμβάσεις που υφίστανται μέχρι 7/6/2017;
  4. Να διευκρινισθεί αν στην περίπτωση που ο αριθμός των νέων θέσεων ή κενών οργανικών θέσεων των ΟΕΥ των δήμων, που θα ζητηθούν από τους δήμους να καλυφθούν, με την διαδικασία της παρ.1, είναι μικρότερος από τις ήδη υφιστάμενες συμβάσεις ανά δήμο, θα πρέπει οι δήμοι να προβούν σε καταγγελία των επιπλέον συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου μετά την ανάρτηση των προσωρινών πινάκων και πάντως μετά την 31/3/2018;
  5. Οι συμβάσεις που θα συναφθούν σύμφωνα με την διαδικασία της παρ.2 θα έχουν αναδρομική ισχύ από 7/6/2017; Σε αντίθετη περίπτωση με ποιο τρόπο θα καλυφθούν οι αποδοχές των εργαζομένων στο διάστημα από 7/6/2017 έως τη σύναψη της νέας σύμβασης της παρ. 2 του άρθρου 24 του ν.4479/2017 ;».

Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ σε σχετική δήλωσή του τονίζει:

« Δεν μπορεί το Υπουργείο Εσωτερικών να καθορίζει με αποφάσεις του πόσους εργαζόμενους θα προσλάβουμε για να εξυπηρετήσουμε τις ανάγκες μας.  Και μάλιστα σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα. Δεν είναι δυνατόν εμείς ( Δήμοι και Πολίτες) να πληρώνουμε κι άλλοι ( Υπουργείο Εσωτερικών) να αποφασίζουν. Αυτό το παρωχημένο μοντέλο λειτουργίας του Κράτους πρέπει να σταματήσει να υφίσταται. Πρέπει να μπει επιτέλους τέλος στην προσπάθεια που κάποιοι καταβάλλουν για να ακυρώσουν την συνταγματικά κατοχυρωμένη αυτοτέλεια των Δήμων.

 

Στο έκτακτο Διοικητικό Συμβούλιο της Κ.Ε.Δ.Ε., την προσεχή Τετάρτη 5 Ιουλίου, θα τεθούν προς συζήτηση τα ζητήματα αυτά και θα καθορισθεί η περαιτέρω στάση μας, ενόψει της προωθούμενης μεταρρύθμισης της Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης» .

Αφήστε μια απάντηση:

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 7 =

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.