fbpx
Επικαιρότητα

Bραβεία «Ίρις»: Οι υποψηφιότητες

Στο θερινό σινεμά «Παναθήναια», διαδικτυακά  αρχές του καλοκαιριού, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τα βραβεία «Ίρις 2021».
Οι υποψηφιότητες είναι οι εξής:

Bραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ
1.”Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ”: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Νίκος Πίττας, Jorgo Gjikopulli, Θέλξη Ζυγούρη, Λούης Πατσιάς, Μαρλέν Λοϊζίδου, Γιώργος Φυλαχτός
2.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Αντώνης Κοτζιάς
3.”Digger”: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ
1.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”:  Γιάννης Παμούκης
2.”Digger”: Ιωάννα Λυγίζου
3.”Kala Azar”: Σίσσυ Πετροπούλου

Βραβείο Ήχου
1.”Η Μπαλάντας της Τρύπιας Καρδιάς”: Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης
2.”Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί)”: Λέανδρος Ντούνης, Στέφανος Ευθυμίου
3.”Digger”: Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι τέσσερις  λόγω ισοψηφίας:
1.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Χριστίνα Λαρδίκου
2.”Παρί”: Μαγιού Τρικεριώτη
3.”Ράφτης”:  Julie Lebrun
4.”Digger”: Βασιλεία Ροζάνα

Βραβείο Σκηνογραφίας
1.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Ιουλία Σταυρίδου
2.”Ράφτης”: Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα
3.”Digger”: Δάφνη Καλογιάννη

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1.”Μήλα”: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
2.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Jean-Michel Bernard
3.”Ράφτης”: Νίκος Κυπουργός

Βραβείο Μοντάζ
1.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Γιάννης Χαλκιαδάκης
2.”Παρί”: Πάνος Βουτσαράς
3.”Digger”: Θοδωρής Αρμάος

Βραβείο Φωτογραφίας
1.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Δημήτρης Κατσαΐτης
2.”Παρί”: Claudio Bolivar
3.” Digger”: Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
1.Βασιλικη Καλλιμάνη για την ταινία “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”
2.Σοφία Κόκκαλη για την ταινία “Παρί”
3.Σοφία Κόκκαλη για την ταινία “Digger”

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
1. Γιάννης Τσορτέκης για την ταινία “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”
2.Στάθης Σταμουλακάτος για την ταινία “Πρόστιμο”
3. Αργύρης Πανταζάρας για την ταινία “Digger”

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
1.Βίκυ Παπαδοπούλου για την ταινία “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”
2.Μελίκα Φορουτάν για την ταινία “Παρί”
3.Πηνελόπη Τσιλίκα για την ταινία “Kala Azar”

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
1.Αρης Σερβετάλης για την ταινία “Μήλα”
2.Βασίλης Μπισμπίκης για την ταινία “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”
3.Βαγγέλης Μουρίκης για την ταινία “Digger”

Βραβείο Σεναρίου
1.”Μήλα”: Χρήστος Νίκου, Σταύρος Ράπτης
2.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος
3.”Digger”: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1.Χρήστος Νίκου για την ταινία “Μήλα”
2.Σιαμάκ Ετεμάντι για την ταινία “Παρί”
3.Τζώρτζης Γρηγοράκης για την ταινία “Digger”

Βραβείο Σκηνοθεσίας
1.    Γιάννης Οικονομίδης για την ταινία “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”
2.    Σιαμάκ Ετεμάντι για την ταινία “Παρί”
3.    Τζωρτζης Γρηγοράκης για την ταινία “Digger”

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας
1.”Βιολέττα”: Φοίβος Ήμελλος
2.”Βλέπετε τη Θάλασσα;”: Κατερίνα Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ
3.”Μοσχοκάρυδο”: Νεφέλη Καλλίδου
4.”Όπως θα Συνέβαιναν Μέσα στο Νερό”: Ανθή Δαουτάκη
5.”Phélia”: Έλια Καλογιάννη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)
1.”Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a”: Γιώργος Μόλβαλης
2.    “Σεβαράμπες”: Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη
3.”All You Can Eat”: Δημήτρης Αρμενάκης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι τεσσερις  λόγω ισοψηφίας:
1.”Μόνος στο Δάσος”: Ελευθέριος Φυλακτός, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου
2.”Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου”: Δημήτρης Καφίδας, Λίνο Καφίδας
3.”Τεό, ο Γείτονας μου”: Χρήστος Καρτέρης
4.”This is Right; Zak Life and After”: Γεύη Δημητρακοπούλου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
1.”Στα Βήματα της”: Αναστασία Κρατίδη, Θάνος Αναστόπουλος
2.”Βούτα”: Δημήτρης Ζάχος
3.”Πρώτος Έρωτας”: Χάρης Ραφτόγιαννης, Ελένη Κοσσυφίδου
4.”Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση)”: Ζακλίν Λέντζου, Φένια Κοσοβίτσα
5.”Bella”: Θέλγια Πετράκη, Κώστας Ταγκαλάκης

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής
1.”Η Οδύσσεια του Βάση”: Βασίλειος Παπαθεοχάρης
2.” Sisters Apart”: Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα
3.”Sow the Wind”: Κωνσταντίνα Σταυριανού

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1.”Οι Άγνωστοι Αθηναίοι”: Αγγελική Αντωνίου
2.”Ο Γιώργος του Κέδρου”: Γιάννης Κολόζης, Γιώργος Κολόζης
3.”Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί)”: Μπάμπης Μακρίδης, Αμάντα Λιβανού

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1.”Μήλα”: Ηρακλής Μαυροειδής, Άγγελος Βενέτης, Mariusz Wlodarski, Άρης Ντάγιος, Νίκος Σμπιλίρης, Χρήστος Νίκου
2.”Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς”: Πάνος Παπαχατζής, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Elie Meirovitz, Ingmar Trost, Γιάννης Οικονομίδης
3.”Παρί”: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς
4.”Πρόστιμο”: Μαρία Καραγιαννάκη, Φωκίων Μπόγρης
5.”Digger”: Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου

Ίσως σας ενδιαφέρει

Αυτοψία στο Ναό του Ολυμπίου Διός πραγματοποίησαν Μενδώνη -Πατούλης.

Αυτοψία στο έργο «στερέωσης και συντήρησης του Ναού του Ολυμπίου Διός» πραγματοποίησαν την Τρίτη η …

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

fifteen − five =

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.