Επικαιρότητα

Νίκη για το παθιασμένο Ηράκλειο, 3-2 τον Χολαργό !

Επιστροφή στις νίκες για το Ηράκλειο που στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α΄ΕΠΣΑ, επικράτησε του Χολαργού με 3-2.

Η σημαντική νίκη του Ηρακλείου όμως περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Μάνου Τσουτσουδάκη, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Σε μια ανύποπτη φάση στο 37΄ο Ιωαννίδης έχασε την μπάλα και στην συνέχεια έκανε ένα αψυχολόγητο τάκλιν πάνω στον χαφ του Χολαργού, τον οποίο βρήκε χαμηλά στο αριστερό πόδι προκαλώντας κάταγμα ενώ η πρώτη εκτίμηση δεν ήτα ευοίωνη.

Το παιχνίδι άλλαξε από αυτό το σημείο, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σημαντική καθυστέρηση.

Η φάση αυτή σημάδεψε το παιχνίδι που στα χαρακτηριστικά του ήταν το πάθος της νεανικής ομάδας του Ηρακλείου που άντεξε την πίεση για να φτάσει   τελικά στη νίκη γκρεμίζοντας τον Χολαργό από την κορυφή του 2ου ομίλου.

Ο παίκτης που έκλεψε την παράσταση ήταν ο νεαρός Ράμμος , ο οποίος αρχικά άνοιξε το σκορ στο 12΄ εκθέτοντας την άμυνα του Χολαργού ενώ στο 58΄πέτυχε ένα ακόμα πιο όμορφο γκολ μπαίνοντας στην περιοχή του Μολφέση από δεξιά και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 3-1.

Το 2-0 έγινε στο 31΄με ωραίο σουτ του Σταυρογιάννη.  Ο Χολαργός ξαναμπήκε άμεσα στο παιχνίδι  μειώνοντας με τον Τσιαντή στο 33΄σε 2-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το 3-1 από τον Ράμμο στο ξεκίνημα της επανάληψης έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Λουκά Ρόπα που είδε όμως και πάλι τους φιλοξενούμενους να μειώνουν το σκορ, στο 66΄με κεφαλιά του Σκούμα από το ύψος του πέναλτι σημαδεύοντας την δεξιά γωνία του Ντάλλα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η πίεση ανέβηκε από τους παίκτες του Σπύρου Μόχλα στην προσπάθεια τους να ισοφαρίσουν αλλά οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό  για να διατηρήσουν το προβάδισμα και τα κατάφεραν και με την βοήθεια της τύχης αφού δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα είδαν το σουτ  του Μυλωνά να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Έτσι το Ηράκλειο έκανε την δεύτερη νίκη του , που εκτός από βαθμολογικό αντίκτυπο έχει και ψυχολογικό στην προσπάθεια που κάνει φέτος η ομάδα.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Λουκάς Ρόπας): Ντάλλας, Καρώνης, Καλιακούδας, Ιωαννίδης, Βακερλής, Τουγουντζόγλου, Ράμμος (84′ Φοινίκης), Χρήστου, Γκρέμι, Παρασκευάς, Σταυρογιάννης (69′ Γούλας (85′ Χατζημάρκος)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Σπύρος Μόχλας): Μολφέσης, Ντόβας (85′ Καρράς), Τσαγκάρης, Μηλιώνης, Τσίρος, Τσουτσουδάκης (45′ λ. τρ. Κρασώνης), Τσιαντής (46′ Μιχελής), Ζαχαρόπουλος, Χατζής, Γκαγκώσης (46′ Μυλωνάς), Σκούμας.

Ίσως σας ενδιαφέρει

Κύπελλο Ελλάδας: Οι διαιτητές των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16»

Γνωστά έγιναν τα ονόματα των διαιτητών που θα σφυρίξουν τους πρώτους αγώνες για τη φάση των «16» …