Οι καλλιτέχνες να διαμαρτύρονται γι’ αυτό το δεύτερο κλείσιμο αφού η πολιτεία, χωρίς κανένα σχέδιο σωτηρίας για τον χώρο τους, χωρίς αποφασιστικότητα για γενναία μέτρα στήριξης, τους αφήνει κυριολεκτικά στον αέρα, χωρίς εργασία, χωρίς πόρους. Η σεζόν θα επανεκκινήσει τον Δεκέμβριο, αν όλα πάνε καλά, αν αποδώσουν τα νέα σκληρά μέτρα που λαμβάνονται τώρα .
Ο αγώνας διεκδίκησης είναι μονόδρομος. Οι καλλιτέχνες πρέπει να απαιτήσουν ουσιαστικά μέτρα στήριξης για το επάγγελμά τους και όχι απλώς το επίδομα των 534 ευρώ. Πρέπει η επόμενη μέρα, να τους βρει συσπειρωμένους. Τα σωματεία, τα συνδικαλιστικά όργανα του καλλιτεχνικού χώρου οφείλουν να κινηθούν κατεπειγόντως, ίσως για πρώτη φορά καλούνται να δικαιώσουν τον ρόλο, την αποστολή τους σε τόσο αντίξοες συνθήκες.