Με την ευκαιρία της μεγάλης Θεομητορικής εορτής των Εισοδίων της Υπεραγίας Θεοτόκου πανηγυρίζει το διήμερο 20 και 21 Νοεμβρίου ο Ιερός Ναός Υπεραγίας Θεοτόκου Πρασίνου Λόφου Ηρακλείου Αττικής.
Οι ιερές Ακολουθίες θα τελεσθούν σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:
Πρόγραμμα Εορτής
Δευτέρα 20 Νοεμβρίου
- Ώρα 6.00μ.μ.: Υποδοχή Ιεράς θαυματουργοῦ Εικόνος «Ρίζα του Ιεσσαί» εκ Μικράς Ασίας καί στη συνέχειο ο Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός, μετ΄ Αρτοκλασίας και θείου Κηρύγματος.
Tρίτη 21 Νοεμβρίου
- Ώρα 7.00π.μ.: Όρθρος και Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Νέας Ἰωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος κ. Γαβριήλ.
- Ώρα 5:30μ.μ.: Μεθέορτος Αρχιερατικός Εσπερινός και στη συνέχεια λιτάνευση της Ιεράς Εικόνος της Θεομήτορος.